Elektroniği bırakıyorum arkadaşlar

Elektroniği bırakıyorum arkadaşlar

Askerden geldikten sonra, iş yok güç yok sıkıntıdan 1 ay dayanamadım, kendimi İstanbula atmıştım. 2013’ün 22 şubat’ında İstanbula geldiğim gün işe başlamıştım. Aradan tam 1 yıl geçmiş oldu bugün. Bu 1 yıl içinde bilgi seviyemi artırdım, bilgim 1 ise 10 yaptım. Ancak yaptığım onca plan, umutlar çok daha fazlası içindi. Elektroniğin yeri benim için önemi, diğer bütün meslek dallarından büyüktü. Vatanımın geleceği benim gözümde elektronikteydi ve halâ öyle. Ancak ben de bu ülkede yaşayan bir insanım, hülasa ben de insanım.

Herkes gibi bir hayat sürmek, insan gibi yaşamak, geceleri uyuyabilmek, insanlarla muhabbet ederken kafamdan bir türlü çalışmayan devrelerin neden çalışmadığını düşünmemek, yarın patrondan ne gibi bir fırça yiyeceğiz diye düşünmemek, benden çok daha basit işlerle uğraşan insanların gelirlerinin hiç olmazsa yarısı kadar para kazanabilmek, eve geldiğimde saçma sapan hatalarla zaman kaybetmemek istiyorum.

İş yerimden memnun değilim, Türkiyede az sayıda kişinin yapabildiği şeyler ile ilgilendim, CV’me bu projeleri de yazdım, internetten onca şirkete başvurdum hiç biri kabul etmedi. Anladım ki, elektroniğe olan saygım, kendime olan saygımı almış elimden. Bu meslekte yaşlanmak istemiyorum. Ama sezarın hakkı sezara, bu meslek sayesinde çok sağlam dostlarım oldu, çoğu ile bu blog sayesinde tanıştım, bir kısmı ile de picproje forumu ile tanıştım. Onlara çok teşekkür ediyorum, onlarla görüşmeyi hiç bir zaman bırakmayı düşünmüyorum.

Kendime yeni iş kolu olarak zaten elektronikten önce ki yaptığım iş olarak yazılım sektörünü uygun görüyorum. Ben kendimi her zaman yazılımcı olarak görüyordum zaten. Elektronikle olan ilişkim her zaman mikrodenetleyiciler ile birlikteydi, dolayısıyla low level programlama yapıyordum. Ancak çok daha basit olan ve daha çok getirisi daha az götürüsü olan high level programlamaya geçiyorum bu saatten sonra. Web programlama ile başladım, benim ilk web tecrübem lise 2 de yani 2005 yılında başlamıştı. Özüme döndüm denebilir. Bu geçiş biraz zaman alacak, çünkü şu an ki iş yerimden çıkacağım ve bir müddet iş arayacağım veya freelance çalışacağım, sistemi oturtmam gerekecek.

Herşeye ramen elektroniğin bizim geleceğimiz olduğunu düşünüyorum ve devletimizin, özel sektörün bu konuya daha fazla önem vermesi, daha çok iş sahası açmasını umuyorum. İş ilanlarına teknikerlerin yapacağı işleri mühendislere yaptırmak isteyenlere, benim gibi teknikerlere montajcı, stajyer muamelesi yapan bütün iş verenlere; ingilizceyi tek kurtuluş yolu olarak görüp, ilanlarında ingilizceyi olmazsa olmaz şart olarak görenlere ise bir ton laf hazırladım burda yazarsam sansüre takılır ama en azından teesüf ediyorum.

Bugün benim doğum günüm, hem gerçek anlamda hem de meslek açısından. Geçen yıl bugün İstanbula doğum günümde geldim, bu yıl ki doğum günümde çok şey değişti benim için. Herkese mesleki hayatında başarılar dilerim.

 

22.02.2014

Gökhan BEKEN

 

7 thoughts on “Elektroniği bırakıyorum arkadaşlar

 1. Arkadaşım hayırlısı inşallah senin hakkında hayırlı olur.
  Tanışmamış olsak ta yazılarını takip ediyordum. Selamlar

 2. Destekleriniz için teşekkür ederim, cümleten Allah razı olsun.
  Selim hocam, sizin ARM kitabınızı da almıştım, her ne kadar bu işleri bıraksamda, kitabınızı mutlaka okuyacağım.

 3. Şunu anladım ki insan, sevdiği şey ne kadar nankör olsa da bırakamıyormuş.
  Birşeylerin üstüne çok düşüp önemseyince o şey olmuyor, doğal akışına karışmamak lazım.
  Sahalara döndüm arkadaşlar.
  Yeni işim, yeni umutlarım, umutla yapılacak işler…
  Kendinize iyi bakın.

Bir Cevap Yazın