Keil’den Coocox’a geçtim

Keil’den Coocox’a geçtim

STM32 MCU’lar için 1 yıldır Keil kullanıyordum. Keil bana hep itici gelmiştir. ST firmasının kendi standart kütüphanesini kullanabilmek için birbir takla atmam gerekiyordu, uzun zamandır adını duyduğum ve ücretsiz olan COOCOX adlı IDE‘yi nedense hiç denememiştim.

Artık denemenin vaktidir,  bir bakayım neyinnesiymiş diyerekten kurdum. Kısaca şöyle özetleyeyim: “yok böyle bir güzellik” denemelisiniz, anlatmakla olmaz.

Mikrodenetleyiciler ile uzun zamandır çalışıyorum; ccs c, mikroc, hi-tech c, mplab, mplabx, keil platformlarını kullandım.

PIC kullanacaksanız MPLABX ve xc8/xc16/xc32 ikilisini kullanın,

ARM kullanacaksanız Coocox ve GCC(GNU Compiler Collection) ikilisini kullanın derim.

Çünkü bu platformların ortak bir özelliği var, adamlar yeni bir IDE oluşturmamış, varolan kendini kanıtlamış bir IDE‘nin üzerine geliştirme yapmışlar.

MPLABX dediğimiz IDE,  şahsen PHP web sayfaları için kullandığım ama daha çok JAVA programları için hazırlanmış, bir sürü dil’e göre kod yazılabilen NETBEANS IDE‘sinin üzerine inşa edilmiş, PIC için program yazacak vatandaşa C18, Hi-tec-c, CCS C, xc8 gibi bir sürü derleyiciye destek veren ortam.

COOCOX dediğimiz IDE, yine JAVA‘cılar başta olmak üzerine bir çok dil için kullanılan Eclipse IDE‘si üzerine inşa edilmiş bir ortam.

COOCOX için kısa bir tanıtım yaptık, nasıl çalıştırılacağı gibi konuları tekrar yazmak yerine sizi sayın Muhittin Kaplan‘ın sayfasına alalım: http://muhittinkaplan.com/2012/11/coocox-ide-ye-giris/

Bu IDE‘yi Muhittin bey sayesinde tanıdım, kendisine teşekkür ederim.

One thought on “Keil’den Coocox’a geçtim

Bir Cevap Yazın