TrueCrypt ile dosyalarımız güvende

TrueCrypt ile dosyalarımız güvende

Bilgisayarında devlet sırrı niteliğinde bilgiler olmasa da; özel bilgiler, aile resimleri, bazı ticari projeleri bulunduran biri olarak, verilerimi şifreleme ihtiyacı hissettim ve windowsun klasör şifreleme özelliğini kullanayım dedim, microsoft’un neyi düzgün yaptıki bunu düzgün yapsın diyerek aramaya koyuldum. Sonra TrueCrypt ile karşılaştım tam benim ihtiyacımı görecek cinsten olduğu için hemen denedim. Geç tanışmanın pişmanlığı ve yeni tanışmanın sevincini bir anda tattım.

Program ile önce bir dosya oluşturuyoruz, dosyanın uzantısı yok. Sonra boyutunu ve dosya sistemi gibi diğer ayarları belirleyip formatlıyoruz.(korkmayın bişey olduğu yok)

İki farklı şifre girdiğimizden, herhangi bir zorlama durumunda, sahte şifre sayesinde göstermelik veriler ile paçayı kurtarıyoruz.

Programın diğer güzel yanı ise, siz programı açıp şifre girerseniz, açtığınız sürücü, ancak o zaman görüküyor, yoksa kimse farkına varamıyor.

Programı detaylıca anlatmaya gerek duymadım, aşağıdaki linkler yeterli gelmezse yorum olarak yazın, cevaplamaya çalışacağım.

 

https://eksisozluk.com/truecrypt–1050757?p=1

http://forum.donanimhaber.com/m_3904246/mpage_3/tm.htm

http://www.truecrypt.org/docs/tutorial

en sevdiğim özelliği hidden volüme: http://www.truecrypt.org/hiddenvolume

hidden volüme sayesinde çift şifremiz oluyor ve her hangi bir zorlamaya karşı sahte şifremizi(ikinci) giriyoruz ve asıl dosyalar değil de göstermelik dosyalar geliyor. Çok önemli bir özellik.

indirmek için tıklayınız: http://www.truecrypt.org/downloads

Bir Cevap Yazın