TSM Notaları

TSM Notaları

70 bin Türk müziği eserinin notası internette…

site burası, tıklayınız:

http://www.sanatmuziginotalari.com/

‘Türk Müzik Kültürünün Hafızası’ projesi ile müziğimizin nota arşivi internet ortamına aktarıldı. Bu sayede isteyen herkes, 70 binden fazla eserin bilinen bütün versiyonları ile bulunduğu 250 bin sayfalık arşive istediği zaman ulaşabilecek.

Türk müziğinin yüzlerce yıllık birikiminin notaya geçirilmiş devasa arşivi, ilk kez toplu bir şekilde internet ortamında serbest kullanıma açılıyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Klasik Türk Müziği Yönetmenliği tarafından hayata geçirilen ‘Türk Müzik Kültürünün Hafızası’ projesi sayesinde müziğimizin yüz binlerce sayfalık nota arşivine artık bir ‘tık’ ile ulaşılabilecek. Bu projenin gerçekleşmesindeki en büyük rol TRT İstanbul Radyosu sanatçısı Aytaç Ergen’e ait. İyi bir arşivcilik örneği olan çalışmasına 1978 yılında, Üsküdar Musiki Cemiyeti Kütüphanesi’nde başlayan Ergen’in hayali, arşivin internet ortamına taşınmasıyla tamamlandı.

Geçmiş ile gelecek arasında notalardan bir köprü kurmayı amaçlayan çalışma, dün gerçekleştirilen toplantıyla tanıtıldı. Sepetçiler Kasrı’ndaki basın toplantısında konuşan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Kurt, 2010’un bütün projelerine kıymet verdiklerini, ancak bu çalışmanın sürdürülebilir olması açısından kendilerini çok heyecanlandırdığını söyledi. Popüler müziğin son yıllarda öne çıkmasıyla klasik Türk müziğinin öksüz kaldığını belirten Kurt, “Türk müziği hafızasının bir arada olmadığını öğrendiğimde çok üzüldüm. Şimdi bu canlı projemiz, dünyanın dört bir yanındaki müzikseverlere ulaşabilecek.” dedi. 70 binin üzerinde dinî-tasavvufî ve klasik müzik ile mehter ve halk müziği eserini bilinen bütün versiyonlarıyla arşivleyen Aytaç Ergen, ortaya çıkan sonucun hayallerini de aştığını söylüyor: “Eserleri kendi imkânlarımla derlemeye başladığımda, ilgilenenlere faydalı olabilsin gibi küçük hayallerim vardı. Böyle bir projeye dönüşebileceğini düşünmemiştim.”

Arşivin oluşmasında, Türk müziğinin bilinen en önemli kaynakları elden geçirilmiş, TRT Arşivi, İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Arşivi, Üsküdar Musiki Cemiyeti Arşivi gibi kurumsal arşivlerin yanı sıra en geniş özel arşivlere de ulaşılmış ve eserlerin notaları internet ortamına aktarılmış. Sitenin şu an için eksikleri var, fakat yetkililer önerilere açıklar. Önümüzdeki günlerde site üzerinde daha çok çalışılacak. Merak edenler, arşive,

http://www.devletkorosu.com

http://www.turkmusikisivakfi.org

internet adresinden ücretsiz olarak ulaşabiliyor.
haber kaynağı (zaman gazetesi)
http://zaman.com.tr/haber.do?haberno=1033955&keyfield=6E6F7461

Bir Cevap Yazın